Europa/lukning: Udsalg frem mod rentemøde sendte Europa ned

Udgivet den 17-12-2024  |  kl. 17:51  |  

Der var udsalg i Europa tirsdag, hvor aktierne faldt, og det trak det brede aktieindeks Stoxx 600 ned med 0,4 pct. Indekset er faldet fire dage i træk og ramte tirsdag det laveste niveau i to uger tynget af energisektoren samt bankerne.

Det var blandt andet udsigten til onsdagens rentemelding fra den amerikanske centralbank, Federal Reserve, der var med til at trykke humøret. For kan markedet ikke blive enige om andet, så er der fuld enighed om, at centralbanken sætter renten ned med 25 basispoint.

- Der tages gevinster hjem forud for rentemødet i den amerikanske centralbank. Markederne har haft en ekstrem stærk udvikling, og det er nok blevet lidt for meget, siger Robert Pavlik, porteføljeforvalter his Dakota Wealth, til Reuters.

Fokus er rettet mod 2025 - og hvordan rentebilledet kommer til at tegne sig der.

- Efter valget af Trump i 2016 reagerede Federal Reserve med mere høgeagtige prognoser for at tage højde for risici fra højere finanspolitiske udgifter. Det vil sandsynligvis ske igen, idet prognoserne for rentenedsættelser i 2025 forventes at blive en til to færre mod tidligere ventet fire rentenedsættelser, siger Gabriele Foa, porteføljeforvalter hos Algebris Investments, til Reuters.

Lavere renter er ikke godt for bankernes indtjening, og faldet i sektoren på 1,5 pct. blev ført an af Banco Santander, der faldt over 4 pct.

Helt i bund endte distributøren Bunzl, hvor aktiekursen bakkede efter advarsel om, at inflationsniveauet vil påvirke årets indtjening. Det britiske selskab faldt 5,7 pct.

Der var dog også selskaber, der gik mod den gængse retning og steg - eksempelvis franske Sanofi.

Det franske medicinalselskab har sammen med israelske Teva et eksperimentiel lægemiddel mod tarmsygdom, og data viste tirsdag, at det hjalp patienter mere end forventet i et midtfase forsøg.

Det sendte Sanofi op med 3,3 pct. på børsen i Paris.

.\\˙ MarketWire

Charlotte Mackeprang

Tags:  Europa❯  Market Close❯  Shares❯ 

Seneste nyheder

17:57 Europa/lukning: Comeback blev vendt til ny nedtur i toldforskrækket marked
17:56 Guldprisen stiger på Trumps "flip-flop" med told
17:08 Tirsdagens obligationer: Toneangivende rente når højeste niveau siden juli
17:06 Tirsdagens aktier: Genmab og Novo fortsatte ned ad slisken - Trump varslede mere told
16:42 Italiensk våbenproducent opjusterer - lægger 1 mia. euro til toplinjen
16:12 Rheinmetall-aktien mere end tidoblet siden krigens start: Ingen plads til fejl i onsdagens regnskab
15:22 Donald Trump vil fordoble told på canadisk stål og aluminium fra onsdag
15:06 Amerikanske jobopslag tager overraskende stort hop
14:53 USA/åbning: To ud af tre indeks fortsætter ned - Nasdaq og Tesla retter op
14:41 Citigroup sænker sit syn på amerikanske aktier til "neutral"
14:23 Amerikansk stormagasin melder sig i rækken af udfordrede butikskæder
13:22 USA/tendens: Slikker sårene oven på gigantudsalg - Tesla retter sig
12:48 Mærsk-topchef udnytter optioner og sælger aktier for knap 22 mio. kr.
12:43 Europa/aktier: Tyske Henkel sendes ned på tågede udsigter i afventende marked
11:55 Obligationer/middag: Tysk gældsplan sender renten i højeste niveau siden juli 2024
11:49 Southwest Airlines bryder med årelang tradition: Slut med gratis baggage
11:37 Genmab: Oversigt over analytikernes ændringer efter Johnson & Johnson-melding
11:37 Aktier/middag: Nye klø til Genmab og Novo sender C25 i laveste niveau i fem uger
11:05 Ambu kan være på vej ind i et år med opkøb i milliardklassen
09:40 Obligationer/åbning: Renter stiger efter åbning til tysk investeringspakke