Investeringselskabet af 30.4.1992 3 mdr: EBIT -1,1 mio kr (31,3 mio kr)
Investeringselskabet af 30.4.1992 opnåede et markant dårligere resultat i selskabets 1. kvartal. Regnskabet viser således et primært resultat (EBIT) på -1,1 mio. kr. mod 31,3 mio. kr. i samme periode året før. Selskabet fastholder dog forventningerne for helåret.
I løbet af kvartalet har Investeringselskabet af 30.4.1992 etableret aftaler med to portfolio managers om forvaltning af en væsentlig del af provenuet fra salget af aktiebesiddelsen i Radiometer A/S.
Det opnåede ordinære resultat før skat på 5.346 tkr. er præget af det fortsat lave renteniveau. Dertil kommer, at urealiserede kurstab på udenlandske aktier på 2,4 Mkr. samt urealiserede valutakurstab på 1,2 Mkr. er udgiftsført.
Bestyrelsen har vurderet, at 1. kvartals resultat ikke ændrer den i Årsrapporten udtrykte forventning: På baggrund af indgåede aftaler med portfolio-managers og under det for tiden herskende generelle renteniveau forventes selskabet at opnå et ordinært resultat før skat i størrelsesordenen 35 40 mio. kr.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1177
- næste ›