SAS scorer mia-gevinst
SAS står til at tjene lidt over en mia. kr. (DKK) på grund af at flyselskabet har undladt at terminssikre deres udgifter i USD fremgår det af Børsen mandag.
Med store omkostninger i USD og indtægter i andre valutaer, er SAS den store vinder i valutaspillet. SAS har årlige omkostninger på 7 mia. kr. i USD primært på brændsel og lesingafgifter på fly. Størstedelen af indtægterne er i kroner og Euro.
- Vi har jo troet på en nedgang i USD, så vi har ingen terminssikring på underskudsvalutaen dollar. Derimod sikrer vi danske kroner. Hvis USD falder med 10 pct. mindskes udgifterne med 700 mio. kr. pr. år, udtalte Staffan Stölen IR ansvarlig i SAS allerede den 4 juli til NetPosten.
SAS får endvidere leveret nye fly, der afregnes i USD. Besparelsen på denne del ved en uforandret USD opgøres ligeledes til godt en halv mia. kr.
USD ligger til morgen i kurs 7,53 i dansk regning.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1176
- næste ›