Supermarkeder overhaler boghandlerne

Udgivet den 10-09-2010  |  kl. 10:56  |  

Supermarkeder og kiosker sælger nu tilsammen flere bøger end boghandlerne. Det viser en ny analyse, som Dansk Handelsblad har foretaget på baggrund af branchens tal.

 

Mens forlæggerne solgte 4,9 millioner bøger til boghandlerne i første halvår af 2010, så indkøbte supermarkederne mindst 5,5 millioner bøger.

 

Analysen tager udgangspunkt i tal fra Bogmarkedets Bogbarometer, der er udarbejdet af forlæggerforeningen, og som netop nu er under udgivelse. Bogbarometeret viser, at supermarkederne indkøbte 2,8 millioner bøger i første halvår af 2010.

 

Det er en stigning på 37,6 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Boghandlerne købte til sammenligning kun 8,3 procent flere bøger i samme periode i forhold til 2009.

 

Supermarkederne købte dog langt flere bøger, end Bogbarometrets officielle tal viser. De fleste forlag ønsker nemlig af konkurrencehensyn ikke at opgive den handel, der går udenom ekspeditionerne, og noget tyder på, at branchen ønsker at nedtone supermarkedernes andel af salget.

Bogbarometrets tal viser derfor kun en mindre del af det salg, der er gået uden om forlagsekspeditionerne. Men langt størstedelen af de bøger, som supermarkederne køber, bestiller de uden om ekspeditionerne. Boghandlerne henter derimod kun ganske få procent uden om forlagsekspeditionerne, oplyser flere i branchen.

 

Hverken Dansk Supermarked eller Coop, der står for langt størstedelen af supermarkedssalget, vil sætte konkrete tal på, hvor mange bøger de sælger. Men Kategorichef for bøger i Coop, Stig Hall, vil gerne fortælle, at cirka 70 procent af de bøger, som koncernen køber, går uden om forlagsekspeditionerne.

 

- Vi køber kun vores faste sortiment gennem forlagsekspeditionerne. Så snart det drejer sig om store oplag til vores kampagner, bestiller vi særproduktioner og slipper på den måde for ekstra omkostninger, fortæller Stig Hall.

Hvis de 70 procent er repræsentative for dagligvarebranchen, og hvis intet af det salg er registreret i Bogbarometret, betyder det, at supermarkederne i alt købte 9,2 millioner bøger i første halvår af 2010.

 

Det tal, mener chefredaktør på bogbranchens tidsskrift, Nils Bjervig, er for stort. Han vil dog ikke komme med et præcist bud på, hvor stor en del af salget, der ikke findes officielle tal på.

 

- Men en ikke uanseelig del af salget går uden om ekspeditionerne, siger han.

Andre kilder i branchen mener, at det uofficielle tal ligger omkring 50 procent.

Uanset om supermarkeder og kiosker har købt 50 eller 70 procent flere bøger, end de officielle tal viser, svarende til 5,5 og 9,2 millioner bøger, så har de overhalet boghandlerne, og salget er stigende. Det oplever Stig Hall, Coop.

 

- Kunderne har vænnet sig til, at de kan købe bøger i supermarkedet. Vi oplever en rigtig god vækst, og det betyder, at vi nu også kan have et lidt bredere sortiment end bare bestsellere, siger Stig Hall.

Mindre supermarkeder og kiosker er kommet med i konkurrencen de seneste år - ikke mindst i turistområder og ved trafikknudepunkter. Sparkøbmand i Nr. Vorupør, Kim Poulsen, er glad for den nye varekategori.

 

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

18:10 NNIT giver forventninger til 2025 og justerer målsætninger på længere sigt
17:59 Europa/lukning: Mærsk var med helt fremme i vigtigt indeks - det tyske marked satte rekord
17:24 Solar fået sænket kursmål hos Carnegie
17:07 Tirsdagens obligationer: Renten gik højere - Powell har ikke travlt med at sænke renten
17:05 Tirsdagens aktier: Mærsk var på vinderholdet mens Novo var en klods om benet
16:23 Jerome Powell i tale til Kongressen: Vi har ikke travlt med at sænke renterne
15:42 USA/åbning: Lavere forud for nyt fra Powell - Coca-Cola løftes af stærkt regnskab
15:36 Danske Bank får et enkelt påbud efter at have haft tilsynet på besøg
15:07 Tui har svært ved at sælge sommerrejser - det sender aktien sydover
14:42 Dupont-aktie sendes op efter bedre indtjening
14:26 Danske Bank ændrer renten på udvalgte lån efter rentefald
14:14 USA/tendens: Udsigt til rød åbning med fokus på Powell - Coca-Cola stiger på regnskab
13:38 Shopify falder trods regnskab med højere vækst end ventet
13:07 Coca-Cola tjener flere penge og ser aktien stige
12:46 Europa/aktier: Markedet holder skindet på næsen trods ny toldtrussel
12:25 Sydbank om Mærsks kursstigning: Investorer øjner muligt nedbrud af våbenhvile
12:14 Nordnet ramt af sikkerhedslæk - aktien falder
12:01 Obligationer/middag: Renten stiger frem mod nyt fra Powell
11:39 Guldprisen skyder i vejret: Handlere søger ly for Trumps tolduvejr
11:37 Aktier/middag: Mærsk holder markedet i status quo trods fald i Novo og Demant