TDC/CFO: Privat-priserne er utilfredsstillende

Udgivet den 05-02-2013  |  kl. 10:55  |  

Arterieblødning i den gennemsnitlige indtjening per kunde hos TDCs privatdivision er stoppet. Det er glædeligt, mener direktionen i telegiganten, men det nuværende niveau er for lavt. Derfor begynder kampen snart at dreje sig om at øge mobilpriserne.

Den gennemsnitlige indtjening per kunde i fjerde kvartal eksklusiv indkommende trafik, ARPU, faldt marginalt til 126 kr. fra 127 kr. i tredje kvartal Det er dog to kvartalers stilstand for nøgletallet, der er faldet fra 144 kr. i 2009 over 130 kr. i 2011 som følge af en hård priskrig mellem Telia, Telenor og 3.

- Det er ikke et tilfredsstillende niveau. Men vi kommer fra en situation, hvor ARPU var i kraftigt fald, så vejen tilbage er i flere faser. Første skal vi have stoppet hullet i spanden og stabiliseret niveauet. Samtidig skal vi have skabt ro på markedet. Så længe der er så mange kampagner, er det svært at nå et sted, hvor vi kan øge indtjeningen, siger finansdirektør hos TDC Pernille Erenbjerg til Ritzau Finans og fortsætter:

- Vi har stadig en opgave med at få markedet til at falde til ro. Så vi har stadig et par måneder tilbage af stabiliseringsfasen. Derefter har vi selvfølgelig en forventning om, at der skal vækst tilbage i ARPU.

Her har TDC en række planer i skuffen, ikke mindst udrulningen af det nye, hurtige 4G-mobilnetværk. Det vil blive sat reelt i drift i 2013, og skulle gerne øge indtjeningen per kunde.

- Vi kommer til for alvor at lancere 4G som produkt og så kommer der en række initiativer, hvor vi binder mobil tættere til vores fastnetløsninger, siger Pernille Erenbjerg, der anerkender, at det vil blive en udfordring ikke bare at give 4G gratis ud.

- Det er en risiko, at vi som branche ikke lykkedes med budskabet om, at man skal betale for de nye produkter. Vi har desværre en historik med at forære de nye ting væk. Men vi skal ud og slå på, at man får en anden oplevelse, hastighed og kvalitet med 4G. Det er planen, at 4G skal være dyrere. Det skal være et premium-produkt, som er med i vores premium-pakker eller det er noget, man kan tilkøbe til de billige pakker. Det er ikke meningen, at det er noget, man skal have, hvis man kun betaler 99 kr. for at tale i telefon om måneden.

TDC Privat omsatte for 2278 mio. kr. i kvartalet mod ventet i markedet 2238 mio. kr. ifølge estimater indsamlet for Ritzau Finans af SME Direkt. I samme periode 2011 var omsætningen 2320 mio. kr., og der var dermed tale om et omsætningsfald på 2 pct.

Det blev omsat til et driftsresultat, EBITDA før pensionsudgifter, på 925 mio. kr. mod 966 mio. kr. i fjerde kvartal 2011. Dermed blev EBITDA bpi-marginen på 40,6 pct. mod 41,6 pct. i fjerde kvartal 2011.

/ritzau/FINANS

Bertil Barkholt Fruelund +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk


Seneste nyheder

18:03 Europa/lukning: Rekordslutning efter tre dage med plus og pæne regnskaber
17:22 Rockwools topchef: Amerikaneres investeringer er drevet af effektivitet
17:11 Torsdagens obligationer: Nærmest stillestående rente set over hele dagen
17:10 Torsdagens aktier: Rockwool fortrængte Mærsk, Ørsted og Carlsberg fra toppen på plusdag
16:39 Rockwool sender mindre gaveregn over aktionærerne i stærk afslutning på 2024
15:44 USA/åbning: Fortsat fortrøstningsfuld i tillid til ro fra tro og pæne regnskaber
15:26 Europa/aktier: På rekordkurs efter tre plusdage
15:04 Carlsberg-chef om bred guidance: Det giver tiltro til eksekvering trods global usikkerhed
14:55 2024 blev det bedste år i Skjern Banks 119-årige historie
14:47 USA/tendens: Positive forventninger til regnskaber og ro på Trump
14:04 Tryg får løftet kursmålet hos Jefferies: Salgsvæksten bør komme i fokus
13:32 Ørsteds kriseplan afhænger af frasalg: Vi er godt på vej siger topchef
13:06 Novo-rival stiger oven på regnskabstal - indtjening er bedre end ventet
12:18 Obligationer/middag: Fortsat forsigtig rentestigning
11:52 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:51 Aktier/middag: Mærsk, Ørsted og Carlsberg trumfer på regnskabstung plusdag
11:09 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:01 Norden-topchef: Toldkrig kan gå begge veje - ser forsigtigt på Det Røde Hav
10:40 Carlsberg/Citi: Betryggende udsigter til 2025
10:25 NKT får salgsanbefaling af schweizisk storbank