Valuta: Aggressiv amerikansk told frygtes at lægge USA's økonomiske vækst i graven

Udgivet den 11-03-2025  |  kl. 06:32  |  

Frygten for at massiv amerikansk told skal lægge muligheden for en økonomisk blød landing med faldende inflation uden en recession i USA i graven, sender de amerikanske renter sydover og dollar efterfølgende i knæ, mens investorerne flokkes om japanske yen og den fælleseuropæiske euro.

Dollarindekset, der vægter den amerikanske valuta over for euro, japanske yen, britiske pund, canadiske dollar, schweizerfranc og svenske kroner, ligger tirsdag morgen i 103,78 mod 103,87 mandag eftermiddag og 106,62 for en uge siden.

WALL STREET RYSTET AF FRYGT FOR AFMATNING

Frygt for en tolddrevet afmatning i den amerikanske vækst har rystet de amerikanske aktiemarkeder med storudsalg på Wall Street, mens obligationsrenterne dykker i takt med den stigende risikoaversion.

Det teknologitunge Nasdaq-indeks faldt 4 pct. mandag, og det brede marked dykkede næsten 3 pct., mens de amerikanske obligationskurser var på himmelflugt med markante rentefald som følge af den stigende risiko for, at den amerikanske økonomiske vækst aftager.

- Historisk set klarer dollar sig bedre, når vi får en solid stigning i volatiliteten, men når den amerikanske økonomi og det amerikanske aktiemarked er det centrale punkt for bekymringerne, lægger det låg på dollarens tiltrækningskraft, siger chefanalytiker Chris Weston fra Pepperstone i Melbourne til Reuters.

Mandagens aktieuro blev udløst af et Donald Trump-interview med Fox News, hvor han talte om en "overgangsperiode" og afviste at forudsige, om hans told på Kina, Canada og Mexico vil resultere i en amerikansk recession.

- Markedet er usikkert på, om den aftagende amerikanske exceptionalisme vil fortsætte med at svække dollar, eller om dollar drager fordel af dens status som sikkert tilflugtssted, siger strateg Sim Moh Siong fra Bank of Singapore ifølge Reuters.

Og mens de amerikanske renter falder, reduceres rentedifferencen til yen og euro, der begge ligger under for stigende opadgående rentepres.

I Tokyo står den japanske centralbank, Bank of Japan, til at hæve rente yderligere, mens tyske planer om at skrotte den årelange gældsbremse for at accelerere investeringer i både forsvar og infrastruktur sender renterne på de tyske bunds markant op.

Euro koster tirsdag morgen 1,0850 dollar mod 1,0837 dollar mandag eftermiddag, mens pund koster 1,2888 dollar mod 1,2905 dollar mandag eftermiddag.

Dollar koster samtidig 147,13 yen mod 147,15 yen mandag eftermiddag.

KRYPTOVALUTAER SVÆKKES KRAFTIGT

Et andet klart tegn på, at begejstringen over Trumps gøren og laden er dykket, er en kraftig svækkelse af kryptovalutaerne. Den mest handlede, bitcoin, omsættes til 79.600 dollar mod 91.400 dollar i sidste uge og milevidt fra toppen på omkring 103.000 dollar i december, hvor hypen omkring Donald Trump var på sit højeste i kryptomarkedet.

.\\˙ MarketWire

Flemming Kruhøffer

Tags:  Forex❯ 

Seneste nyheder

17:57 Europa/lukning: Comeback blev vendt til ny nedtur i toldforskrækket marked
17:56 Guldprisen stiger på Trumps "flip-flop" med told
17:08 Tirsdagens obligationer: Toneangivende rente når højeste niveau siden juli
17:06 Tirsdagens aktier: Genmab og Novo fortsatte ned ad slisken - Trump varslede mere told
16:42 Italiensk våbenproducent opjusterer - lægger 1 mia. euro til toplinjen
16:12 Rheinmetall-aktien mere end tidoblet siden krigens start: Ingen plads til fejl i onsdagens regnskab
15:22 Donald Trump vil fordoble told på canadisk stål og aluminium fra onsdag
15:06 Amerikanske jobopslag tager overraskende stort hop
14:53 USA/åbning: To ud af tre indeks fortsætter ned - Nasdaq og Tesla retter op
14:41 Citigroup sænker sit syn på amerikanske aktier til "neutral"
14:23 Amerikansk stormagasin melder sig i rækken af udfordrede butikskæder
13:22 USA/tendens: Slikker sårene oven på gigantudsalg - Tesla retter sig
12:48 Mærsk-topchef udnytter optioner og sælger aktier for knap 22 mio. kr.
12:43 Europa/aktier: Tyske Henkel sendes ned på tågede udsigter i afventende marked
11:55 Obligationer/middag: Tysk gældsplan sender renten i højeste niveau siden juli 2024
11:49 Southwest Airlines bryder med årelang tradition: Slut med gratis baggage
11:37 Genmab: Oversigt over analytikernes ændringer efter Johnson & Johnson-melding
11:37 Aktier/middag: Nye klø til Genmab og Novo sender C25 i laveste niveau i fem uger
11:05 Ambu kan være på vej ind i et år med opkøb i milliardklassen
09:40 Obligationer/åbning: Renter stiger efter åbning til tysk investeringspakke