Kina: Politbureau-møde kan lancere nye stimuli

Udgivet den 29-07-2024  |  kl. 06:25  |  

Hvis den kinesiske politiske top skal sikre, at Kina opfylder de årlige økonomiske vækstmål, skal der lanceres nye stimuli på ugens møde i politbureauet.

Mødet holdes traditionelt sidst i juli, hvor der ses tilbage på første halvår, mens der lanceres hjælp til økonomien i resten af året.

Det skriver South China Morning Post.

For de kinesiske ledere står over for stigende krav om øjeblikkelige og drastiske foranstaltninger for at styrke det aftagende momentum i økonomien.

Der gælder både stimulanser til forbrug og til ejendomsmarkedet, pengepolitiske lempelser og mere finanspolitisk støtte.

Sidste torsdag sænkede den kinesiske centralbank den mellemfristede styringsrente med 20 basispoint blot et par dage efter en reduktion i den korte rente for at styrke den økonomiske aktivitet.

- Væksten aftog i andet kvartal, og det kommende møde i politbureauet kan bryde dødvandet. Markedets forventninger til mere kontracykliske politikker i anden halvdel af året er steget, og politbureauets møde er kommet i fokus, skrev analytiker Xiao Jinchuan fra Huaxi Securities i Chengdu i et notat i weekenden.

Mødet ventes at have en mere markant effekt på markedets forventninger end det tredje plenum i sidste uge, hvor ledelsen fokuserede på mellem- og langsigtede mål, men alligevel lagde en usædvanlig vægt på forpligtelsen til at opfylde Beijings kortsigtede mål om en vækst på "omkring 5 pct." i bruttonationalproduktet.

Verdens næststørste økonomi havde en vækst på 5 pct. på årsbasis i første halvdel, men væksten stilnede af i andet kvartal og landede på 4,7 pct. mens væksten i forold til kvartalet før aftog til 0,7 pct.

.\\˙ MarketWire

Flemming Kruhøffer

Tags:  macro❯  Kina❯ 

Seneste nyheder

17:55 Europa/lukning: Novo-nedtur og tvivl om tysk investeringspakke sendte indeks i knæ
17:07 Mandagens aktier: Novo-data rykkede C25 i minus - Mærsk gik frem på houthi-trussel
17:00 Mandagens obligationer: Rentefald gik i sig selv efter tysk uenighed om investeringspakke
16:46 Genmab-analytiker efter afvisning fra partner og kursfald: Det var lidt en netruller
16:26 Tesla-aktien halveret siden toppen i december
15:39 Genmab-partneren Johnson & Johnson vil ikke gøre brug af Hexabody-option
14:59 Novo-aktien dykker over 8 pct. efter svage vægttabsdata
14:41 USA/åbning: Korrektion til Nasdaq i et Wall Street præget af udsalg
13:50 Ørsted får sænket kreditvurderingen af Fitch
13:15 Musks indtog i politik kan skade Tesla vurderer Kinas personbilforening
12:58 ECB's Kazimir: Næste rentetræk bør træffes med et "åbent sind"
12:55 Mærsk-analytiker: Trusler om nye angreb i Det Røde Hav sender aktier op
12:54 USA/tendens: Rød dag i vente - Nasdaq tæt på korrektion
12:41 Novos fedmedata adskiller sig ikke nok fra konkurrentens vurderer analytiker
12:34 Renter tager ekstra dyk efter modstand mod massiv tysk investeringspakke
12:15 Novo når primære endemål i vigtigt fase 3-studie for Cagrisema
11:54 Europa/middag: Våbenaktierne vinder fortsat frem mens banksektoren står for skud
11:51 Novo når primære endemål i vigtigt fase 3-studie for Cagrisema
11:43 Obligationer/middag: Lille rentefald præger afdæmpet start på ugen
11:27 Aktier/middag: Brintselskab sendes i dybet - geopolitik lurer under overfladen