Råvarer: Oliepriserne falder da Trump gentager opfordring til Opec om at sænke priserne

Udgivet den 27-01-2025  |  kl. 07:37  |  

Oliepriserne falder mandag, efter at USAs præsident, Donald Trump, har opfordret Opec til at sænke oliepriserne efter annonceringen af omfattende foranstaltninger, som skal øge USAs olie- og gasproduktion.

Det skriver Reuters.

En tønde af den europæiske referenceolie, Brent, koster mandag morgen 77,94 dollar mod 78,04 dollar fredag eftermiddag. Den amerikanske WTI-olie handles samtidig i 74,10 dollar mod 74,29 dollar fredag eftermiddag.

Oliepriserne falder en smule mandag morgen, efter at Trump fredag gentog sin opfordring til Organisationen af Olieeksporterende Lande, Opec, om at sænke oliepriserne. Opfordringen har til formål at skade Ruslands økonomi og hjælpe med at afslutte krigen i Ukraine.

- En måde at stoppe det hurtigt på er, at Opec holder op med at tjene så mange penge og sænker prisen på olie, siger Donald Trump.

Den amerikanske præsident har desuden truet med at ramme Rusland "og andre deltagende lande" med skatter, told og sanktioner, hvis der ikke snart indgås en aftale om at afslutte krigen i Ukraine.

Den russiske præsident Vladimir Putin svarede efterfølgende, at han og Trump bør mødes for at tale om krigen i Ukraine og energipriserne.

Ifølge John Driscoll fra konsulentfirmaet JTD Energy skaber det volatilitet på oliemarkederne, at Trump og Putin "positionerer sig til forhandlinger". Ifølge Driscoll er oliemarkederne skævvredet en smule i nedadgående retning, da Trumps politik sigter mod at øge den amerikanske produktion, hvilket yderligere er med til at få oliepriserne til at falde.

- Han vil gerne have fat i nogle af Opec's markedsandele, så i den forstand er han en slags konkurrent, siger John Driscoll fra konsulentfirmaet JTD Energy.

Opec og dets allierede, herunder Rusland, har dog endnu ikke reageret på Trumps opfordring, og Opec-delegerede peger på gruppens oprindelige plan om at øge olieproduktionen fra april.

På det øvrige råvaremarked koster en troy ounce guld mandag morgen 2757,07 dollar mod 2776,30 dollar fredag eftermiddag.

.\\˙ MarketWire

Ida Fuglsang Larsen

Tags:  Natural Resources❯ 

Seneste nyheder

18:03 Europa/lukning: Rekordslutning efter tre dage med plus og pæne regnskaber
17:22 Rockwools topchef: Amerikaneres investeringer er drevet af effektivitet
17:11 Torsdagens obligationer: Nærmest stillestående rente set over hele dagen
17:10 Torsdagens aktier: Rockwool fortrængte Mærsk, Ørsted og Carlsberg fra toppen på plusdag
16:39 Rockwool sender mindre gaveregn over aktionærerne i stærk afslutning på 2024
15:44 USA/åbning: Fortsat fortrøstningsfuld i tillid til ro fra tro og pæne regnskaber
15:26 Europa/aktier: På rekordkurs efter tre plusdage
15:04 Carlsberg-chef om bred guidance: Det giver tiltro til eksekvering trods global usikkerhed
14:55 2024 blev det bedste år i Skjern Banks 119-årige historie
14:47 USA/tendens: Positive forventninger til regnskaber og ro på Trump
14:04 Tryg får løftet kursmålet hos Jefferies: Salgsvæksten bør komme i fokus
13:32 Ørsteds kriseplan afhænger af frasalg: Vi er godt på vej siger topchef
13:06 Novo-rival stiger oven på regnskabstal - indtjening er bedre end ventet
12:18 Obligationer/middag: Fortsat forsigtig rentestigning
11:52 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:51 Aktier/middag: Mærsk, Ørsted og Carlsberg trumfer på regnskabstung plusdag
11:09 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:01 Norden-topchef: Toldkrig kan gå begge veje - ser forsigtigt på Det Røde Hav
10:40 Carlsberg/Citi: Betryggende udsigter til 2025
10:25 NKT får salgsanbefaling af schweizisk storbank