Meget på spil for europæiske aktier frem mod afgørende tysk afstemning tirsdag

Udgivet den 17-03-2025  |  kl. 09:20  |  

Der er meget på spil for de europæiske - og særligt tyske - aktier frem mod den vigtige afstemning om en reform af den tyske gældsbremse tirsdag, der kan sikre gennemførslen af en stor finanspolitisk investeringspakke i forsvar og infrastruktur.

Bliver pakken som forventet vedtaget, kan det nemlig løfte aktierne ydeligere, men omvendt vil en forkastet reform af gældsbremsen, som kræver en ændring af den tyske forfatning, kunne sende aktierne ned.

- I Europa er der store forventninger til, at den tyske Bundestag tirsdag vedtager reformen af gældsbremsen, som kræver en ændring af den tyske forfatning og støtte fra to tredjedele af parlamentet. Friedrich Merz har sikret den nødvendige opbakning fra De Grønne, hvilket gør reformen sandsynlig. Reformen vil bane vej for 500 mia. euro i infrastruktur- og forsvarsudgifter, som kan booste væksten betydeligt i både Tyskland og resten af Europa, skriver Frank Øland, der er chefstrateg hos Danske Bank, i en kommentar.

- Vi forventer, at vedtagelsen vil have en positiv effekt på europæiske aktier. Skulle der mod forventning blive kastet grus i maskinen, så vil vi se en tydelig negativ reaktion i de europæiske aktier, fortsætter han.

I sidste uge nåede CDU/CSU med Friedrich Merz, som ventes at blive Tysklands næste kansler, til enighed med De Grønne om en ændring af reglerne for gældsbremsen, så pakken kan gennemføres, og dermed regner markedet også med, at det bliver til virkelighed.

De tyske aktier er steget ganske betragteligt, siden der blev udskrevet valg til parlamentet sidste år. I den periode har det tyske DAX-indeks klart udpræsteret de øvrige store indeks i Europa og verden med en stigning på omkring 20 pct.

Derfor er det også helt afgørende, at pakken bliver stemt igennem.

- Det tyske valg har betydeligt ændret de langsigtede udsigter for Europa, idet annonceringen af forsvars- og infrastrukturinvesteringer har fjernet det finanspolitiske hul, der har presset Europa i mere end et årti, vurderer Federico Manicardi, der er chef for International Market Intelligence hos JPMorgan, ifølge Bloomberg News.

Også han venter en vedtagelse tirsdag, men advarer om, at det kan gå hårdt ud over de europæiske aktier, hvis det ikke sker.

.\\˙ MarketWire

Mikkel Brix Kvols

Tags:  macro❯  Europa❯  Shares❯  Tyskland❯