Sydbank venter fortsat lave 10-årige obligationsrenter pga aktieuroen

Udgivet den 02-06-1998  |  kl. 09:39  |  

København--2. juni--NetPosten--Sydbank venter, at den seneste uro på de internationale aktiemarkeder vil sikre fortsat lave 10-årige obligationsrenter i både USA, Tyskland og Danmark i denne uge. Aktieuroen vil dermed overskygge det faktum, at banken venter, at de økonomiske nøgletal fra USA og Tyskland vil indikere en fortsat pæn aktivitet i USA og en stigende vækst i den tyske økonomi.

Herhjemme vil interessen primært blive koncentreret om tallene for udviklingen i valutareserven i maj, idet tallene kan give en indikation om, hvorvidt Nationalbanken i fremtiden vil sænke repo-renten yderligere. Sydbank venter, at valutareserven vil stige med ca. 6 mia. kroner og vurderer, at denne stigning er for lille til, at en ny dansk sænkning er nært forestående.

Såfremt regeringens forslag til et økonomisk indgreb indeholder tilstrækkelige finanspolitiske opstramninger, vil det isoleret set kunne påvirke det danske obligationsmarked i positiv retning, vurderer banken.

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

12:58 Europa/aktier: Bekymring for handelskrig sætter sig i stemningen
12:21 Obligationer/middag: Renter stiger med udsigt til øgede forsvarsinvesteringer
12:09 Pandoras aktiekurs siver - analytikere ser gevinsthjemtagning som del af forklaring
11:47 Aktier/middag: Mærsk, Ørsted og Novo trækker C25 op i årets højeste niveau
11:37 Philips-aktien i stor nedtur efter svage udsigter til det nye år
11:08 Ambu åbner for nye procedurer med CE-mærkning af endoskop
10:59 ALK's topchef om toldtrussel: Det er i småtingsafdelingen for os
09:50 Fransk NKT-rival kommer godt fra land efter regnskab
09:36 ALK's topchef om regnskabstal: Europæiske tabletsalg fortsætter frem - har haft mindre skuffelse i USA
09:25 ALK's topchef om regnskabstal: Europæiske tabletsalg fortsætter frem - har haft mindre skuffelse i USA
09:18 Aktier/åbning: Svag positiv åbning med Vestas og Mærsk i top
08:57 Sydbanks bestyrelsesformand træder tilbage
08:55 Obligationer/åbning: Flad åbning op til amerikansk rentereferat
08:52 Handelbanken sænker Genmabs kursmål
08:23 Aktier/tendens: Flad åbning i sigte - ALK og NNIT skal vurderes for tal
08:14 Netcompany får sin tredje ordre fra et nationalt lægemiddelagentur
07:57 ALK-Abellós tabletvaccinerne slår forventningerne i fjerde kvartal - bundlinjen skuffer
07:50 Europas største bank lander større end ventet overskud
07:38 Råvarer: Oliepriserne stiger på forsyningsbekymringer i USA og Rusland
07:36 Vestas får sat kursmålet ned af finanshus - fortsat pænt potentiale i aktien