Novo Nordisk / BI: Exenatide viser fortsat volumenvækst
Der er kommet ugentlige recepttal fra USA, som ifølge Sam Fazeli fra Bloomberg Industries, viser at AstraZeneca og Bristol-Myer Squibbs Exenatide-franchise (Bydureon plus Byetta) nu har vist fire uger med fortsat volumenvækst.
AstraZeneca og Bristol-Myer Squibb købte tidligere i år Amylin, og de fik derigennem adgang til medicinalselskabets nyeste GLP-1-medikament Bydureon, der skal tages én gang om ugen og blev lanceret i USA i februar samt Byetta, som skal tages to gange dagligt.
Sam Fazeli skriver, at der ser ud til at være vækst i begge medikamenter, hvor Bydureon har nået alle tiders højest niveau med 8.763 recepter, hvilket er en vækst på 16,3 pct. i forhold til første uge af september, mens væksten var 3 pct. for Byetta.
Antallet af nye recepter til Amylins Bydureon steg i ugen frem til 28. september til 3.753, og de er steget med 8,9 pct. i de seneste fem måneder sammenlignet med 6,7 pct. for Novo Nordisks Victoza. Til sammenligning viste Novo Nordisks Victoza en vækst i antallet af nye recepter i den sammenlignelige periode efter lanceringen på 70 pct.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1179
- næste ›