AKTIER: Northern Rock tynger markedet - Novozymes og IC stiger
Det danske aktiemarked blev fredag morgen ramt af, at den britiske storbank Northern Rock har måttet foretage en kæmpe nedjustering på grund af subprimekrisen. Dermed er gamle spøgelser blevet vækket.
Kort før middag lå det toneangivende OMXC20-indeks 0,8 pct. lavere i 484,49.
Northern Rock, der indtog Danmark med storm og skabte en efterfølgende rentekrig, oplyser, at de svære markedsvilkår får selskabet til at nedjustere resultatforventningerne til 2007 med over 1 mia. kr. Det er den verserende krise på det amerikanske boligmarked, der er skyld i nedjusteringen.
Northern Rock oplyser, at de er direkte berørt af subprimekrisen i størrelsesordenen 75 mio. pund, og indirekte yderligere 200 mio. pund. Som konsekvens af det, samt de generelt forværrede markedsvilkår, sænker banken sine forventninger til 2007.
Resultat før skat forventes nu i niveauet 500-540 mio. pund mod tidligere forventet 647 mio. pund. En nedjustering på omkring 100 mio. pund, svarende til over 1 mia. kr.
Novozymes hører til blandt de få stigende aktier, efter at selskabet i går indgik en samarbejdsaftale med den brasilianske sukkerrørindustris tekniske center, CTC, om udvikling af andengenerations biobrændstoffer.
Adm. dir. Steen Riisgaard udtaler, at der ses et betydeligt potentiale i aftalen, da Brasilien er meget store på dette område - dog går der et par år, før aftalen kan kommercialiseres.
Samtidig nyder selskabet godt af en høj oliepris, da selskabet producerer energibesparende enzymer - en høj oliepris giver derfor bedre vilkår for at afsætte deres produkter, vurderer Amagerbanken, som anbefaler køb af aktien. Novozymes stiger 0,5 pct. til kurs 636.
Jyske Bank hæver sin anbefaling på IC Companys fra Sælg til Køb, og dette får aktien til at stige 2,1 pct. til kurs 337.
- Ledelsens nye finansielle målsætninger for de kommende år var langt mere ambitiøse, end vi havde ventet, men ligger med en 3-5 års horisont også et stykke ude i fremtiden. Vi er skeptiske mht. 15/15 målsætningerne (15 pct. organisk vækst/15 pct. EBIT-margin inden for 3-5 år), men mindre kan også gøre det, skriver Jyske Bank.
I eftermiddag får vi en række interessante nøgletal fra USA, bl.a. detailsalget. Dette tal kan fortælle, om kreditkrisen i august er gået ud over privatforbruget. Markedet venter en vækst på 0,5 pct.
/jmd
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1177
- næste ›