Novo/CFO: Bivirkningsfrygt har ikke ramt Victoza-salget
De amerikanske og europæiske sundhedsmyndigheders undersøgelse af mulige bivirkninger ved diabetesmedicin af samme type som Novo Nordisks Victoza har ikke påvirket salget.
Det siger koncernøkonomidirektør Jesper Brandgaard onsdag på en telekonference for pressen oven på Novos kvartalsregnskab.
Han fortæller samtidig, at Novos egne studier af Victoza hverken viser tegn på, at midlet skulle øge risikoen for bugspytkirtelbetændelse eller for kræft i bugspytkirtelen.
Et studie fra en gruppe forskere på topuniversitetet Johns Hopkins antydede i marts en sammenhæng mellem brug af inkretinmidler omfattende en række diabetesmidler, såsom Victoza, samt risikoen for at udvikle betændelse i bugspytkirtelen. Sammenhængen er efterfølgende blevet genstand for en undersøgelse hos myndighederne.
Hos Novo giver studierne af Victoza dog ikke anledning til bekymring:
- Hvis man ser på forekomsten i alle de studier, vi har, så er diabetes 2-patienters risiko for at udvikle betændelse i bugspytkirtelen omkring 1,5-3,0 gange højere end det, man ser i en population af ikke-diabetikere. Så man skal forvente at se en større forekomst af betændelse i bugspytkirtelen blandt type 2-diabetikere. Antallet af tilfælde, vi har set hos Victoza-brugere, er ikke forskelligt fra det, vi ser i en diabetes 2-population under et, så vi ser ikke øget risiko for bugspytkirtelbetændelse, og vi synes også, at indlægssedlen er passende, siger Jesper Brandgaard.
I midlernes indlægsseddel advares af forsigtighedshensyn i forvejen om, at behandlingen muligvis øger risikoen for betændelse i bugspytkirtelen.
De amerikanske sundhedsmyndigheder, FDA, holder i juni en høring, hvor en eventuel sammenhæng mellem betændelse i bugspytkirtelen og inkretinlægemidler er på dagsordenen.
/ritzau/FINANS
Jakob Dalskov +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1178
- næste ›