Torsdagens aktier: Ned ad bakke sammen med Europa

Udgivet den 06-06-2013  |  kl. 17:04  |  

De danske aktier benyttede torsdagen til at indhente noget at det kursfald, deres europæiske kolleger tog fat på onsdag, mens det danske marked var lukket på grund af Grundlovsdag.

Der var derfor til en start tale om uens bevægelse - stigning i Europa og fald i København. Men torsdag eftermiddag skuffede ECB-chefen Mario Draghi ved ikke at annoncere yderligere tiltag for at stimulere den europæiske økonomi. Samtidigt konstaterede han fortsat usikkerhed om økonomien. Og det bragte fald også til de store europæiske indeks.

Indekset over de danske eliteaktier, C20 Cap-indekset lå ved lukningen torsdag i 568,02 svarende til et fald på 2,0 pct. i forhold til lukkeniveauet onsdag. I Europa lå de store indeks med fald i niveauet 0,6-1,0 pct. ved dansk lukketid.

Ifølge afdelingschef i Sydbank Ole Kjær Jensen kan eftermiddagens kursfald måske også ses som en forsigtig tilbagetrækning fra markedet op til fredagens vigtige jobrapport fra USA.

- Vi havde i hvert fald ikke ventet, at Draghi ville komme med noget, så vi blev ikke skuffet. Men han talte jo også om økonomisk usikkerhed i Europa, konstaterer han.

På en af indeksets lukrative pladser lukkede FLSmidth-aktien båret af onsdagens annoncering af en cementfabrik-ordre på "mere end 200 mio. kr." til indiske Orient Cement. Så står det måske alligevel ikke så skidt til med det danske ingeniørselskab, mener aktieanalytiker i Sydbank Jacob Pedersen.

- Der har været meget stille på ordresiden, og netop fraværet af store ordrer var noget af det, der haltede og gjorde, at ordreindgangen i første kvartal blev til den bløde side, siger Jacob Pedersen til Ritzau Finans. FLSmidth-aktien sluttede dagen 0,3 pct. højere i 282,30 kr.

Vestas-aktien faldt 5,1 pct. til 73,30 kr. i bunden af indekset. Vindmølleaktien, der har klaret sig fantastisk i år, sætter dermed kursen mod det fjerde kursfald på stribe i ligeså mange dage.

- Der er ingen negative selskabsspecifikke nyheder om Vestas. Men måske er der ikke så mange investorer tilbage, som skal have deres short-positioner dækket af, antager Ole Kjær Jensen.

Aktien fik ellers positivt rygsstød af en rapport, der viste, at Vestas tog teten i maj blandt vindmølleproducenterne og tog flest ordrer hjem. Det skriver Wind Power Monthly med reference til tal fra Windpower Intelligence.

Danske Bank fik hævet udsigterne for sin kreditvurdering hos Fitch til "stabile" fra tidligere "negative", fordi bankens risici på det hårdt prøvede irske marked er mindskede. Men aktien mistede 2,9 pct. i værdi til 111 kr.

- Men vi ser, at alle finansaktierne i Europa falder. Sikkert på grund af usikkerhed om, hvornår den amerikanske centralbank hæver de økonomiske stimuli, vurderer Ole Kjær Jensen. Nordea-aktien faldt 3,8 pct. til 67,7 kr.

Med særlig interesse for A.P. Møller - Mærsk konstaterer Container Trades Statistics ifølge shippingavisen Lloyds List, at luppen skal frem for at finde volumenvækst fra Asien til Europa, når det kommer til containerfart. Stigningen er på 0,1 pct. til 1,16 mio. teu. Stemningen omkring aktien blev ikke bedre af, at Jefferies har optaget dækning af A.P. Møller-Mærsk med anbefalingen "underperform" og kursmål 30.000 kr. Kursen på Mærsks B-aktien faldt 2,3 pct. til 41,280 kr.

Kort efter markedets åbning kunne DFDS meddele, at de britiske konkurrencemyndigheder har truffet en afgørelse, der er til fordel for det danske rederi. Konkurrenten Eurotunnel skal nemlig ophøre med sin færgedrift på Den Engelske Kanal, og dermed mindskes konkurrencen for DFDS på ruten betydeligt.

- Vi er selvfølgelig meget glade for, at de engelske konkurrencemyndigheder fastholder meldingerne fra den foreløbige afgørelse. Siden dengang har alle parter haft mulighed for at kommentere afgørelsen, men selv om vi har været rimelig faste i kødet, er der altid en en risiko, så vi er meget glade for den så klare tilkendegivelse, siger Niels Smedegaard, administrerende direktør hos DFDS, til Ritzau Finans.

Eurotunnel har appelleret afgørelsen, men aktien i DFDS steg 4,3 pct. til 354 kr.

Aktien i Genmab steg 5,1 pct. til 216,90 kr. efter at Nordea har løftet kursmålet med 24 pct. til 272 kr. og fastholder anbefalingen "Stærkt køb".

- De meget positive resultater med Arzerra reducerer risikoen i aktien betydeligt, og det er med til at vi hæver kursmålet for Genmab, siger Jesper Bamberger, aktierådgiver hos Nordea, til Ritzau Finans.

/ritzau/FINANS

Henning Nielsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk


Seneste nyheder

17:47 Europa/lukning: Italiensk lastbilproducent tog fronten med tocifret plus
17:44 Europa/lukning: Italiensk lastbilproducent tog fronten med tocifret plus
17:24 Danske Bank rammer højeste niveau i næsten syv år oven på regnskab med gaveregn til ejerne
17:07 Fredagens aktier: Danske Bank i stor optur mens Rockwool blev sendt retur
17:01 Fredagens obligationer: Jobtal og inflationsforventninger fra USA gav let stigende rente
15:42 USA/åbning: Amerikansk jobrapport inden for skiven giver let grøn handelsstart
14:45 Renter stiger, euro svækkes og aktier går yderligere et nøk højere efter jobtal
14:37 Amerikansk jobrapport viser afkøling i januar - men justering skaber andet billede
14:34 USA: Beskæftigelsesrapport viser langt færre nye job
13:53 USA/tendens: Let grøn stemning før vigtige amerikanske jobtal
13:00 Europa/aktier: Italiensk lastbilproducent tager fronten mens marked afventer jobrapport
12:22 Danske Bank tordner frem med rekordresultat men venter mindre opbremsning i 2025
11:57 Obligationer/middag: Jobtal fra USA kan rykke ved stillestående rente
11:42 Aktier/middag: Danske Bank skyder i vejret mens marked venter på Powell
09:58 Råvarer: Oliepriserne er på vej mod tredje ugentlige fald i træk
09:30 Mærsk får hævet anbefalingen af Jyske Bank efter regnskab
09:23 Aktier/åbning: Danske Bank i vejret efter stærkt regnskab i splittet C25
09:04 Obligationer/åbning: Rolig rentestart før jobtal fra USA
08:57 Mærsk får sænket anbefaling til "sælg" af DNB efter regnskab
08:51 Analytiker om Danske Bank: Rekordafslutning på 2024 og bedre end ventet prognose