USA/åbning: Amerikansk jobrapport inden for skiven giver let grøn handelsstart
Den amerikanske marked åbner let positivt fredag, hvor jobrapporten endnu engang viste et arbejdsmarked i fin form.
Jobvæksten var ganske vist lavere end ventet, men revideringer fra tidligere måneder gav et mere nuanceret billede. Det betyder også, at økonomer forventer, at den amerikanske centralbanken, Federal Reserve, vil holde renten i ro for nu som planlagt.
Ved åbningen stiger Nasdaq-indekset 0,2 pct., mens S&P 500 henter 0,1 pct. og Dow Jones ligger stort set uændret.
Antallet af job uden for landbruget, det såkaldte kongetal, steg med 143.000 i januar, hvor der var ventet 175.000. Det var et fald fra 307.000 i december, som er en oprevidering fra oprindeligt udmeldt 256.000.
- Der er således ingenlunde tale om en dårlig eller skuffende jobrapport. Der tegner sig fortsat et billede af et solidt amerikanske arbejdsmarked, siger Tore Stramer, cheføkonom i Dansk Erhverv, i en kommentar.
- Jeg hælder i stigende grad til, at den amerikanske centralbank vil vælge og holde rentekrudtet tørt og se tiden an. Ikke mindst med tanke på, at Donald Trump formentligt kommer til at føre en både ekspansiv og inflationsskabende politik i både 2025 og 2026, lyder det videre.
AMAZON STÅR TIL FALD
Aktien i Amazon falder 2,9 pct. ved åbningen af det amerikanske marked, efter at koncernen sent torsdag skuffede med sit regnskab, der indeholdt en svag prognose for det igangværende første kvartal.
Detailkæmpen spår en omsætning i perioden på 151,0-155,5 mia. dollar, hvilket selv i den høje ende ikke lever op til forventningerne på Wall Street, som ifølge Bloomberg News er på 158,64 mia. dollar.
- Investorernes umiddelbare bekymring drejer sig om prognosen for første kvartal, som er under forventningerne, især på grund af store stor bremse fra valutakurserne og påvirkningen fra at sidste år var et skudår, siger analytiker Gil Luria fra finanshuset DA Davidson & Co.
Den stærke dollar betyder, at Amazons indtægter i udlandet regnes hjem til et lavere niveau, og i første kvartal sidste år havde detailkæmpen ekstraindtægter på 1,5 mia. dollar, fordi der var en dag mere i februar.
FORTINET I OPTUR
Aktien i Fortinet stiger 5,2 pct. ved åbningen i USA fredag, efter at prognosen fra koncernen for 2025 overraskede positivt torsdag aften.
Selskabet, der gør sig inden for software og cybersikkerhed, regner med en omsætning i 2025 på 6,65-6,85 mia. dollar, mens analytikerne på Wall Street ifølge Bloomberg News regner et niveau på 6,64 mia. dollar - lige under prognoseintervallets lave ende.
Samtidig venter Fortinet et justeret overskud per aktie på 2,41-2,47 dollar, hvilket dog har et midtpunkt lige under konsensus på 2,45 dollar.
POWELL OG MINISTER I DIALOG
I USA er det også være at bemærke, at den nye finansminister, Scott Bessent, sammen med formanden for Federal Reserve, Jerome Powell, har haft et "meget konstruktivt" møde.
- Formand Powell og jeg kender ikke hinanden særligt godt, så det var meget konstruktivt.
- Fremadrettet, i forhold til pengepolitikken, vil jeg ikke kommentere, og jeg er sikker på, han vil gøre det rigtige, så der vil ikke være nogen kritik, siger Scott Bessent til Bloomberg News.
Den amerikanske præsident, Donald Trump, var under sin første embedsperiode i 2017-2021 kritisk over for Federal Reserve og Jerome Powell, som han i øvrigt selv udnævnte til posten. Ligesom han under sidste års valgkamp også var kritisk over for bankens pengepolitik.
På den baggrund har der været spekulationer om, hvorvidt præsidenten ville forsøge at fyre Jerome Powell, hvilket der dog i udgangspunktet ikke er lovhjemmel til.
For nyligt har Donald Trump også krævet lavere renter af USA's centralbank, men hans nyudnævnte finansminister modificerede onsdag det udsagn og understregede, at regeringens fokus er på at få den lange rente ned.
- Han kræver ikke, at Federal Reserve sænker renten, siger ministeren.
.\\˙ MarketWire
Tags: Market Open❯ Shares❯ USA❯
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1180
- næste ›