USA/tendens: Positiv åbning i vente for teknologiaktier efter ASML-regnskab

Udgivet den 29-01-2025  |  kl. 14:27  |  

Der er udsigt til fortsat revanchering for de amerikanske teknologiaktier fra åbningen onsdag efter de kraftige fald først på ugen, da lanceringen af Deepseeks billigere udviklede AI-sprogmodel sendte Nvidia og andre AI-eksponerede aktier kraftigt retur.

Futuren for det teknologitunge Nasdaq-indeks ligger halvanden times tid før åbningen i New York onsdag 0,4 pct. højere efter stigningen tirsdag på 2,0 pct. - og faldet mandag på 3,1 pct.

For det brede S&P 500-indeks og det industritunge Dow Jones-indeks tyder futures derimod på en næsten uændret åbning kl. 15.30 dansk tid. Tirsdag steg S&P 500 med 0,9 pct., og Dow Jones-indekset endte 0,3 pct. højere.

Der kan meget vel blive tale om et afventende marked frem til annonceringen kl. 20 dansk tid af resultatet af rentemødet i den amerikanske centralbank, Federal Reserve.

VENTER FASTHOLDELSE AF RENTEN

- Priserne i rentemarkedet er skiftet betydeligt siden det amerikanske præsidentvalg og indikerer stort set nul procent sandsynlighed for en sænkning i dag, siger Amanda Sundström, som er valuta- og rentestrateg hos SEB, til Reuters.

Nvidia har haft nogle dage i vælten efter lanceringen af kinesiske Deepseeks AI-robot, der er udviklet med langt færre ressourcer end andre og derfor muligvis kræver færre investeringer i kunstig intelligens.

Analytikerne peger ifølge Bloomberg News imidlertid på, at der ikke er nogen tegn på, at investeringerne i flere chips vil bremse op i den nære fremtid, og faktisk ser flere, at Deepseeks fremskridt vil gøre det modsatte, nemlig øge efterspørgslen.

Nvidia rettede sig tirsdag da også 8,9 pct. efter det voldsomme fald mandag på 17 pct. I formarkedet onsdag ligger aktien 1,3 pct. lavere i 128,99.

Halvlederrelaterede aktier som Applied Materials og Micron Technology ligger imidlertid til stigninger på 2,4 og 1,4 pct., efter at hollandske ASML har overrasket markant positivt med ordreindgangen i det seneste kvartal.

STARBUCKS STIGER I FORMARKEDET

Kaffekæden Starbucks stiger i formarkedet med 2,0 pct. efter regnskabet for første kvartal, der blev offentliggjort efter børslukketid tirsdag.

Koncernen oplevede i perioden et marginalt fald i omsætningen til 9,40 mia. dollar mod ventede 9,31 mia. dollar. I perioden var der også en negativ udvikling i det sammenlignelige salg på 4 pct., mens et minus på 5,3 pct. dog ifølge Bloomberg News var ventet.

Medicoselskabet Danaher har onsdag derimod skuffet med sit regnskab for fjerde kvartal og falder i formarkedet med 5,5 pct. Omsætningen i kvartalet var ellers lidt bedre end ventet, men investorerne hæfter sig mere ved indtjeningen, som ikke helt levede op til analytikerkonsensus.

Efter børslukketid onsdag kommer der regnskab fra Facebook-ejer Meta Platforms, elbilproducenten Tesla og it-giganten Microsoft.

.\\˙ MarketWire

Flemming Thestrup Andersen

Tags:  Preview❯  Shares❯  USA❯ 

Seneste nyheder

12:18 Obligationer/middag: Fortsat forsigtig rentestigning
11:52 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:51 Aktier/middag: Mærsk, Ørsted og Carlsberg trumfer på regnskabstung plusdag
11:09 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:01 Norden-topchef: Toldkrig kan gå begge veje - ser forsigtigt på Det Røde Hav
10:40 Carlsberg/Citi: Betryggende udsigter til 2025
10:25 NKT får salgsanbefaling af schweizisk storbank
10:17 WS Audiology har nye lanceringer på vej: "Kan skubbe os mod toppen af vækstprognosen"
10:09 Norden kan sætte kryds ud for målsætningerne frem til 2024: 2025 bliver noget andet
10:02 Novo er i færd med at skrue op for antallet af startdoser med Wegovy i USA
09:34 GN-topchef ser stærkt vækstbidrag fra ny høreapparatfamilie
09:26 Aktier/åbning: Mærsk, Ørsted og Carlsberg trækker godt op efter tal i grøn åbning
09:24 Ørsted ser risiko for amerikansk nedskrivning på 5 mia. kr.
09:01 Ørsted/CEO: Tilfreds med driften efter udfordrende år
08:48 Mærsk/Sydbank: Aktietilbagekøb, højere udbytte og stærk årsafslutning kan sende aktien op
08:42 Sydbank: Stor dramatik om Ørsted men selve regnskabet var inden for skiven
08:37 Obligationer/åbning: Marginal rentestigning fra start
08:37 Aktier/tendens: Regnskabssæson fortsætter i højt gear med Carlsberg, Mærsk og Ørsted
08:29 GN-topchef: Vigtige headsetmarkeder vender retur til plus ét efter ét
08:22 Mærsk øger udbyttet markant til aktionærerne oven i nyt tilbagekøbsprogram