Tyskland: Overvejer stimuli gennem skyggebudget
Den tyske regering overvejer at stimulere landets økonomi ved at øge statsgælden ad bagvejen gennem et slags skyggebudget.
Det skriver Reuters mandag med henvisning til tre unavngivne kilder med kendskab til sagen.
"Bagvejen" til den øgede gældsætning skulle være skabelsen af uafhængige statsagenturer, der uden om strikse regler i den tyske budgetlov, kan udstede obligationer og låne penge i markedet. Ellers ville det kræve to tredjedeles flertal i parlamentet at ændre budgetreglerne.
Ved at skabe de omtalte investeringsagenturer vil Tyskland kunne drage nytte af historisk lave låneomkostninger, da landets statsrenter for tiden er negative, og investere yderligere i infrastruktur i og den grønne omstilling.
- Norge har sin olie, Tyskland har sin kreditvurdering. Det er som en national ressource, siger en af kilderne til Reuters med henvisning til, at de sikre tyske statsobligationer er så attraktive, at investorerne har tvunget renten i minus.
- Hvis styret fornuftigt, kunne et uafhængigt offentligt investeringsagentur tilmed tjene penge ved at påtage sig ny gæld.
Tyskland har et gældsloft, som tillader et statsunderskud på 0,35 pct. af BNP. Det er markant lavere end kravene til medlemmerne i eurozonen. Ifølge Reuters svarer det til 12 mia. euro om året, men når der justeres for blandt andet vækstrater, betyder det, at Berlin kun kan øge gælden med cirka 5 mia. euro om året.
Alt i mens vurderes det, at landets investeringsbehov i den offentlige sektor, ifølge den statsejede udviklingsbank KfW, at være på 138 mia. euro.
Hvis Tyskland følger eurozonens regler - om maksimalt statsunderskud på 1 pct. af BNP, hvis gælden sat i forhold til BNP er under 60 pct. - så ville landet kunne øge underskuddet på budgettet til 35 mia. dollar om året, skriver Reuters.
/ritzau/FINANS
Tags: macro❯ Eurozonen❯ Tyskland❯
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1181
- næste ›